Ekonomi

Elazığ’da Tarım ve Hayvancılık Sektöründe Çiftçiler Gece Hasat Yapıyor

Türkiye’de tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir yere sahip olan Elazığ’da çiftçiler, havaların çok sıcak olması nedeniyle geceleri hasat yapmak zorunda kalıyor.

Elazığ’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması tarlalarda hasada başlayan çiftçileri olumsuz etkiliyor. Gündüz sıcaklığın 38 dereceye ulaştığı kentte, günün ilk ışıklarıyla birlikte çalışmaya başlayan, traktör ve biçerdöverlerle tarlalarını biçmeye başlayan çiftçiler, sıcaklığın artmasıyla birlikte işlerini bırakarak akşam saatlerinde çalışmalarına devam ediyor. Geceleri, ısının yerini serin hava aldığında, çiftçiler biçerdöverlerle tarlalarını biçerken, biçilen arpalar makul alanlara naklediliyor.

“Ata mesleği olan çiftçiliğe devam ediyoruz”

Gündüz sıcağından dolayı hasada gece devam ettiklerini söyleyen Salih Eren Bulut, “Bilgisayarcılık okudum. Ata mesleğimiz olan çiftçiliğe devam ediyoruz. Burada yaklaşık 15 gün hasada başladık ve bu hasat 45 gün sürüyor. Hava sıcak olduğu için sabah ve gündüz pek çalışmıyoruz. Genelde gece çalışmayı tercih ediyoruz. Gece çalışmak zor oluyor.”

Çiftçilikle uğraşan Hakkı Arslan, “Hankendi ve Durupınar bölgelerinde yaklaşık 15 gün önce hasat başladı. Havaların ısınması nedeniyle 2-3 saatlik aranın ardından akşamları da hasadımıza devam ediyoruz. 7 gün 24 saat çalışmaya devam ediyoruz. Ancak günün en sıcak saatlerinde 3 saatlik aradan sonra hasadımız sabaha kadar devam ediyor.” – ELAZIĞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu