Haber

Kanada’dan yasak: Rus, Çinli ve İranlı bilim insanları savunma alanında araştırma yapamayacak

Kanada, ulusal güvenliğin sağlanması amacıyla bazı Çin, Rusya ve İran üniversitelerindeki bilim adamlarının savunma ve güvenlik projelerine fon verilmesini yasakladı.

Kanada Sağlık, İnovasyon ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kanada’da yapılan araştırmalar her ne kadar kalite ve iş birliği açısından fark yaratsa da erişime açık olması onu yabancı nüfuzun hedefi haline getirebilir.” “

Robotik, kuantum bilgisayarlar, modern silahların geliştirilmesi, havacılık araştırmaları ve tıp gibi özellikle hassas teknolojilerin ağır olduğu alanlarda araştırmanın yasak olduğu eğitim kurumları listesinde çoğunlukla Çin üniversiteleri yer alıyor. Rusya’dan Aleksandr Harkevich Bilgi İletim Sorunları Enstitüsü ve ‘Bilgisayar Sistemleri Tasarımcıları Profesyonel Birliği’ başlıklı özerk, kar amacı gütmeyen kuruluş listeye dahil edildi.

Hükümetin kararının federal bütçeden finansmanla ilgili olduğu söyleniyor ancak hükümet aynı önlemlerin diğer düzeylerde de uygulanmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu