Ekonomi

Küresel hisse senedi piyasaları düştü

Küresel hisse senetleri Perşembe günü düştü ve beklenenden iyi gelen ABD ekonomik verilerinin Federal Rezerv’in daha fazla parasal sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulduğuna olan inancını güçlendirmesinin ardından önceki günkü kazanımların bir kısmını tersine çevirdi.

S&P 500, ABD’nin üçüncü çeyrek büyümesizliğinin Kasım ayında yüzde 2,9’dan yüzde 3,2’ye revize edilmesinin ardından erken aşamalarda yüzde 1,3 düştü. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları da 216 bin ile beklentilerin altında kaldı. Ekonomistlerin beklentisi 222 bin oldu. Teknoloji yüklü Nasdaq Bileşik endeksi de düşüşten zarar gördü. Endeksteki kayıp yüzde 2 civarında.

Veriler mali sıkılaştırmayı destekliyor

Wall Street’teki düşüşler, daha önce küçük kayıplar ve kazançlar arasında dalgalanan Avrupa hisse senetlerine de sıçradı. Stoxx Europe 600 seans ortasında yüzde 0,8 düşerken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi önceki artışlarını bırakarak yatay seyrini sürdürdü. Daha önce MSCI Asya Pasifik, Japonya Merkez Bankası’nın bu hafta başlarında tahvil getirilerini sıfıra yakın tutma politikasını gevşetme kararı üzerindeki toz bulutunun dağılmaya devam etmesiyle yüzde 0.1 düştü.

Kayıplar, ABD ekonomik verilerinin faiz oranına duyarlı kısa vadeli devlet borcu iştahını azaltmasıyla geldi. İki yıllık hazine tahvilinin getirisi hafifçe yükselerek %4,24’e çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu